Butik Hizmeti Nedir? Ve Butik Ne Anlama Gelir?

Hadi bakalım, itiraf etmekten çekinmeyin. Lakin bu Butik kelimesini hemen hemen her yerde duymaktasınız, okumaktasınız ama bir türlü manasını bilmiyor gibi davranıp ...

Butik Hizmeti Nedir? Ve Butik Ne Anlama Gelir?
Editör: Hasan
01 Temmuz 2020 - 14:16
Tabi ya, bu butik var ya işte şöyledir... deyip verip, geçiştiriyorsunuz. Halbuki butik nedir? bilmiyor ve sadece varsayımlara göre hareket edip, Bilmiyorsak bile en azından fikrimiz var deyip, bu mevzuyu geçiştiriyorsunuz.

Bu makalemizde ve yazımızda hayatınızı kurtarır nitelikte olan ve yıllardır ismini Butik olarak duyup da bir türlü manasını ve anlamını tam olarak bilmediğiniz bu kelimenin gerekli olan açıklamasını sizler için derleyip, sunmaya çalışacağız.

Sanal ortam da her yerde görmüş olduğunuz üzere Butik, Fransızca dilinde olan Boutique kelimesinin anlamını karşılamaktaymış. Fransızca olan sözlükler de ise Butik sözcüğünün karşılığı Mağaza olarak nitelendirmekteymiş. Bu durum bu kadar basit ve bitti mi açıklaması, tabi ki bitmedi. Türkiye’ye, yani ülkemize Butik manası için danıştığımız zaman, TDK ( Türk Dil Kurumu ) bu kelimenin karşılığı olarak, Süs eşyası ile giyim satmakta olan dükkan olarak açıkladığınız görmekteyiz. O halde Butik Otel ne olmakta?, Tabiri caiz ise, Topluca ve cümleten giriş yapıp, eşya satın aldığımız ve satın alınan otel manasına mı gelmektedir? Bu durumu hangi kişi nasıl yapmış, nasıl konuma sokmuş bu bilinmez lakin zaman geçtikçe birçok kelime de olduğu gibi Butik kelimesi de insanlar arasında kullanılan ama asıl anlamını kaybederek, başka bir anlam kazanmış bir kelimedir.

Butik kelimesi şimdiler de halk arasında ki manası ile; işletme sahibi tarafınca işletin, küçük kapasitesi olan ve yüksek emek ile servis barındırmakta olan bir yer olarak tanımlanmaktadır. Yani işin aslı ve kısacası şu şekildedir, butik kelimesinin manası ve anlamı o kadar geniş yelpazededir ki kişiler ve bireyler kendilerince bu kelime anlam ve mana koymaktadır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.