Bel Fıtığında Doğru Bilinen Yanlışlar

Günümüzde, toplumda çok sık görülen bir sağlık sorunu haline gelen bel fıtığı, her 10 kişiden 8'inde görülebilmekte. Uzmanlara göre; bel kaslarının gergin oluşu, omurga kemiklerini bağlayan bağlardaki zorlanmalar sebebi ile omurgada oluşan kaymalar ağrılara sebep oluyor ve bu sebeple herkes bel fıtığı olma riskini taşıyor.

Bel Fıtığında Doğru Bilinen Yanlışlar
19 Haziran 2020 - 00:17

Gelelim, doğru bilinen yanlışlara;
 
Bel Fıtığı Ağır Kaldıranlarda Oluşur: Yanlış 

Ağır kaldırmanın bir risk faktörü olduğu doğru bir tespittir. Çünkü fazlasıyla ağır olan bir şeyi kontrolsüz bir şekilde kaldırdığınız zaman, bel omurgasının belirli yerlerinde basınç artışı meydana gelir. Bu da diskin içinde yer alan çekirdeğin yer değişmesi ve basınca dayanamayıp dışarı çıkmasına sebep olur. Ancak bel fıtığı, sürekli oturan kişiler de görülebiliyor.
 
Bel Fıtığı Olanların Sert Yerde Yatmaları Gerekir: Yanlış

Aslına bakarsanız çok sert zemin, omurga için rahatsız edici olabilmektedir. Yarı sert yapıya sahip ortopedik bir yatak, bel fıtığı rahatsızlığı olanlar için çok daha ideal olabilmekte. Fakat ağrılı bir dönemdeyseniz, özellikle yatış pozisyonunuza dikkat etmenizde fayda var.
 
Bel Fıtığı Ameliyatından Sonra Daima Korse Takılmalıdır: Yanlış

Korse, bel kaslarının görevini aldığı için zayıflatır. Uygun olansa, bel kaslarının güç kaybetmemesidir. Fakat kas ağrısının fazlalaştığı bir dönemde, uzun süreler boyunca ayakta kalma, yolculuk gibi durumlarda iki haftayı aşmayacak şekilde korse tercih edilebilir.
 
Tuvalet İhtiyacı Hariç, Kalkmadan Yatak İstirahati Gerekir: Yanlış

Günümüzde artık hasta neredeyse ameliyatın hemen sonrasında bile ayağa kaldırılıyor. Ameliyattan sonraki bir ay içerisinde, aşırı bel hareketi uygulamak, öne, arkaya eğilmek, dönmek ve uzun süre hareketsiz kalmak öneriler arasında yer almıyor.Egzersizler yavaş yavaş hareket ederek başlar ve hasta kısa bir süre içerisinde günlük yaşamına dönebilir.
 
Bel Fıtığı Ameliyatında Felç Kalma Olasılığı Yüksek: Yanlış

Günümüzde artık birçok farklı ameliyat yöntemleri uygulanmakta. Felç kalma gibi durumlara oldukça az rastladığımız söylenebilir.  Ameliyat noktasına gelen bir kişinin gönül rahatlığıyla ameliyat olması tavsiye ediliyor. Burada önemli olan, hasta için ameliyat gerekliliğinin titiz bir şekilde değerlendirilmesidir.
 
Spor Bel Fıtığının Önlenmesini Sağlıyor: Yanlış

Bel fıtığının nedenlerinden biri de uzun süre oturmak ve hareket etmemek. Vücut ağırlığı alt kısımda yer alan sekmenlere biniyor ve disk, taşıması gerekenden daha fazla yük taşıyor.

Kasların güçlenmesi için hareket etmek elbette gereklilik gösteriyor. Ancak bu her sporda değil, yalnızca düzenli bir şekilde yapılan yüzme, pilates ve yoga gibi sporlar, bütün kasları eşit miktarda çalıştırarak güçlendirmesi sayesinde bel fıtığının büyük ölçüde önüne geçiyor.

Editor:  Hasan

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.