Başak Şengül Kimdir

Türkiye’nin tecrübeli gazeteci ve spikerlerinden biri olan Başak Şengül biyografisi burada yer alıyor. Spiker Başak Şengül’ün hayatı ve biyografisiyle alakalı bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Başak Şengül Kimdir
Editör: Meva
16 Mayıs 2020 - 00:15
Ünlü sunucu Başak Şengül’ün hayatıyla ilgili bilgilere bakarak onun hakkında fikir sahibi olacaksınız.

Ünlü Spiker Başak Şengül'ün Hayatıyla Alakalı Bilgiler

Ünlü spikerin tam ismi Emine Başak Şengül’dür. 1979 senesinde Kütahya ilinde hayata gözlerini açmıştır. Küçük yaşlarda olduğu zamanlarda ailesiyle birlikte İstanbul’a taşınan ve burada hayatını sürdürmeye başlayan spiker Başak Şengül, Pertevniyal Lisesi’ni başarılı bir şekilde bitirmesinin ardından İstanbul Üniversitesi’ni kazandı. Bu üniversitede İletişim Fakültesi’nde yer alan Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde eğitim aldı. Bu bölümü başarıyla bitirerek, üniversiteden mezun oldu.Lise eğitimi aldığı zamanlarda habercilik işine merak eden ünlü spiker ve gazeteci Buket Şengül, 2000 senesinde üniversite eğitimini alırken CNN Türk kurumunda stajyer olarak görev yaptı. Mezun olmasının ardından bu televizyon kanalında 6 sene kadar muhabirlik görevini gerçekleştirdi. 2006 senesinde ‘’Gece Görüşü’’ isimli programın sunuculuğunu yaptı. Sonrasında ise ‘’Farkında Mısınız?’’ adlı programı kendisi hazırladı ve sunuculuğunu üstlendi.

Kariyerinde Farklı Programları Sundu

2009 senesinin Nisan ayında Habertürk TV’de haber spikeri olarak göreve başlayan sunucu Başak Şengül, burada olduğu yaklaşık 5 ay gibi bir zaman diliminin sonrasında yuvasına geri dönüş yaptı. CNN Türk kurumunda güç içerisinde yer alan haber  bülteni programlarıyla seyircilerle bir araya geldi. Öte yandan ‘’Bugün’’ ve ‘’Akıl Çemberi’’ adlı programların da sunuculuğunu yaparak kariyerine başarılar ekledi.

Ödül Aldı

2005 senesi içerisinde hazırlamış olduğu ‘’AB Yolunda Zorlu Başlık: Çocuk İşçiler’’ adlı haber programıyla beraber Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından Başarı Ödülü’ne layık görülerek, önemli bir başarı elde etti.
Başarılı bir kariyere sahip olan gazeteci Buket Şengül, yaptığı haberler çerçevesinde her zaman kadınlar ve çocuklar ile alakalı pozitif ayrımcılığın olmasını savunduğunu dile getiriyor. Eğitim, bilim, siyaset ve diğer umut veren olayları muhabir heyecanı kapsamında takip ettiğini ifade ediyor. İyi seviyede İngilizce bildiği öğrenilen Buket Şengül, fırsatı olduğu zaman boks, yüzme, Wing Chun, fotoğraf ve çizim gibi branşlara da zamanını harcıyor. Öte yandan, hayvanları çok sevmektedir. Seyahat ederek de farklı ülkeler hakkında bilgiler alıyor.

Şengül, CNN Türk televizyon kanalında hafta içi günlerinde ekranlarda yayınlanan ‘Günlük’ programının sunuculuğunu yapmaktadır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.