Baharat çeşitleri nelerdir?

Dünyada ve ülkemizde baharatlar yiyecek ve içeceklerin hazırlanmasında ve lezzet artırılmasında kullanılmaktadır.

Baharat çeşitleri nelerdir?
Editör: Hasan
27 Mayıs 2020 - 13:36 - Güncelleme: 08 Ekim 2021 - 15:45
Baharat çeşitleri nelerdir?
Dünyada ve ülkemizde baharatlar yiyecek ve içeceklerin hazırlanmasında ve lezzet artırılmasında kullanılmaktadır.

Karabiber: Hindistan kökeninden gelmektedir, her tür yemeklerde kullanılmaktadır. Acı tadı vardır, toz halinde kullanılan karabiber iyi bir lezzet sunmakta ve her türlü yemekte kullanılmaktadır.

Kırmızı biber: Güney  Amerika kökenli olan kırmızı biberler acı ve tatlı olmak üzere 2 grupta yer alır. Yemeklerde tat ve acı vermesi amacı ile kullanılır. İştah acıcı özelliği vardır ayrıca sindirim sistemine fayda sağladığı gibi metabolizmayı da hızlandırır.

Nane: Ferah koku ve tada sahiptir, kuru ve taze şekilde tüketilebilir. Çorba ve salatalarda kullanılmaktadır, özellikle kuzu etli yemeklere çok kullanılır.

Kimyon: Kökeni Ortadoğu ve Doğu Akdenizdir. Mutfağımızda sıkça kullanılmaktadır. Maydanozgiller den gelen bir bitki türüdür, Et yemeklerinde, köftelerde ve kurubaklagiller gibi yemeklerde kullanılır. Mide problemlerine iyi gelmektedir.

Kişniş: Akdeniz kökenli olan kişniş tüm yemeklerde kullanılmaktadır. Sebze, etli yemeklerde ve özellikle zeytinyağlı dolmada  tercih edilmektedir.

Kekik: Akdeniz kökeninden gelen kekik kuru ve taze olarak tüketilir. Koku ve lezzet bakımından güzel bir tat bırakmaktadır. Mide problemlerine iyi gelmektedir.

Biberiye: Akdeniz yöresine özgün biberiye kurutularakveya taze şekilde tüketilmektedir. Özellikle salatalarda et yemeklerinde kullanılmaktadır.

Köri: Kökeni Uzak doğu olan köri 13 baharatın harmanlanmasıyla oluşmaktadır. Acı biber, karanfil, kişniş, kimyon, zencefil vs.. Et, sebze ve balık yemeklerine çok yakışmaktadır.

Fesleğen: Akdeniz mutfağında oldukça kullanılan fesleğen yaprakları kurutularak ve taze olarak tüketilmektedir. Sıcak yemeklerde son anda atılmaktadır, sebebi ise pişirildikçe ferahlık kokusunu kaybetmektedir. Deniz ürünlerinde, salatalarda tercih edilmektedir." Probiyotikler "

İki tür doğada bakteri yer almaktadır. Bir tanesi patojen diye nitelendirdiğimiz hastalıklara sebep olan ve sağlığımızı bozan bakteriler diğer bakteri ise vücudumuza faydalı sindirim sistemimize yardımcı olan fayda sağlayan bakterilerdir. 

Bağırsak sağlığı için probiyotikler önemlidir, ayrıca bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yardımcı olur, birçok kanser türüne karşıda korumada etkilidir. Yanı sıra hazımsızlık, mide problemleri ve gaz problemleri gibi sorunlarda yardımcı olmaktadır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.