Ayak Tabanı Siğilleri Nasıl Tedavi Edilir? Ayak Tabanı Siğilleri Nedir?

Human papilloma virusünün (HPV) neden olduğu ve derimizin daha çok üst tabakasında meydana gelen viral enfeksiyona siğil denir. Ayakta çıkan siğillere ise ayak tabanı siğilleri denir.

Ayak Tabanı Siğilleri Nasıl Tedavi Edilir? Ayak Tabanı Siğilleri Nedir?
Editör: Meva
13 Mayıs 2020 - 14:02
Ayak tabanı siğilleri neden ortaya çıkar?

Ayak tabanı siğillerinin ortaya çıkmasının başlıca sebepleri şunlardır:

* Genellikle insanların ortak kullanımına açık olan ıslak zeminler.

* Duş ve banyolar, spor salonu, havuz, hamamlar gibi alanlarda çıplak ayakla dolaşmak.

Ayak tabanı siğilleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Bu tür siğiller genellikle ilk temasın hemen ardından çıkmazlar. Ama belli bir süre sonra boy gösteriverirler. Ayak tabanı siğilleri çok farklı gelişim gösterebilmektedir.

Ayak tabanı siğillerinin sebep olduğu hastalığın gelişimini kestirebilmek oldukça zordur. Bu siğiller bilhassa ayak tabanında yıllar boyunca değişmeksizin kalabilirler. Ayak tabanı siğillerinin genel siğillerden farkı, genel siğiller çıkıntılı olup ayak tabanı siğilleri düz bir yapıya sahiptirler.

Hatta yürüme basıncının etkisi ile derinin içine doğru girme eğilimi gösterirler. Zaman zaman ayak siğilleri nasırlarla karıştırılmakta ve bu yüzden yanlış tedavi yöntemlerine gidilmektedir. Bunun sebebi ayak tabanı siğillerinin yapı olarak nasır gibi ağrılı ve sert bir yapıya sahip olmasıdır.

Ayak siğilleri kümeler halinde yayılabilme özelliğine sahiptirler. Bu sebeple mozaik siğil olarak da isimlendirilirler. Zamanla ayak tabanında baskı ve yürüme sonucu siğillerde artış görülebilir.Ayak tabanı siğilleri nasıl tedavi edilir? 

Siğillerin tedavisinde birçok yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin başlıcaları:

İlaç tedavisi, kryoterapi, elektrocerrahi, lazer tedavisi ve tabiki siğillerin bitkisel tedavisi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.