Avrupa'nın En Küçük 10 Ülkesi

Avrupa, dünya üzerinde yüzey olarak en küçük ikinci ve nüfus bakımından en büyük üçüncü kıtasıdır. Pek çok coğrafi bölümü vardır. 51 bağımsız devlet ve Avrupa Topluluğu tarafından tanınmayan çeşitli bölgeler gibi.

Avrupa'nın En Küçük 10 Ülkesi
21 Haziran 2020 - 22:09

Bu bölümler arasında dünyanın bölgelere göre en küçük ülkeleri bulunmaktadır.
 
10. Kosova
 
Kosova, Orta Balkan Yarımadası'nın güneydoğusunda Güneydoğu Avrupa'da bulunan karayla çevrili bir ülkedir. 2008 yılında Sırbistan'dan bağımsızlığını ilan etmesine rağmen, ülke kısmen uluslararası toplum tarafından bağımsız bir devlet olarak kabul ediliyor Kosova'nın 4.212 km karelik bir alanı ve tahmini 1 milyon 900 bin nüfusu bulunuyor.
 
9. Azerbaycan
 
Azerbaycan, Avrasya'nın Güney Kafkasya bölgesinde bulunan eski bir Sovyet cumhuriyeti. Ülke, batıda Ermenistan, kuzeybatıda Gürcistan, güneyde İran, kuzeyde Rusya ve doğuda Hazar Denizi ile sınırlanmıştır. Türkçe konuşulan bu devletin 2687'si Avrupa’da olan 33.400 km karelik bir alanı var. Tahmini nüfusu 9.867 milyon.
 
8. Lüksemburg
 
Lüksemburg, batı Avrupa'da 998,6 km karelik bir alanı kaplayan kara ile çevrili bir devlettir. Ülkede üç resmi dili vardır: Almanca, Fransızca ve Lüksemburgca, aynı zamanda ülkenin ulusal dilidir.
 
7. Gürcistan
 
Gürcistan, Doğu Avrupa ve Batı Asya'nın kesiştiği noktada bulunan bağımsız bir devlettir. 14.937 kilometresii Avrupa'da bulunan toplam 26.911 kilometre karelik bir alanı kaplar ve 3.718 milyon nüfusa sahiptir. Gürcistan'ın başkenti ve en büyük şehri Tiflis'tir.
 
6. Andorra
 
Andorra Vadileri Prensliği, Doğu Pireneler'de yer alan egemen bir mikro devlettir. 1278 yılında kuruldu ve Fransa Cumhurbaşkanı ve Urgell Katolik Piskoposu tarafından yönetiliyor. Andorra, 180.55 kilometrelik alanı kapsayan dünyanın 16'ncı en küçük ülkesidir. Ülkenin başkenti, deniz seviyesinden 1.023 metre yüksekliğiyle Avrupa'nın en yüksek başkenti olan Andorra la Vella'dır.
 
5. Malta
 
Malta Cumhuriyeti, Akdeniz'de bulunan bir takımadadır. Takımadalar üç adadan oluşur - Malta (üçün en büyüğü), Gozo ve Comino. Malta 122 kilometrekarelik bir alanı kaplar ve tahmini nüfusu 445.426'dır.
 
4. Lihtenştayn
 
Lihtenştayn, Orta Avrupa'da bulunan bir prensliktir. Doğu ve kuzeyde Avusturya, batı ve güneyde İsviçre ile sınır komşusudur. Mikro ülkenin 62 km karenin biraz üzerinde bir alanı vardır ve tahmini nüfusu 37.340'tır.
 
3. San Marino
 
San Marino Cumhuriyeti, İtalyan Yarımadası'nda yer alan bir mikro devlettir. 24 kilometrekarelik bir alanı kaplar ve nüfusu 33.285'dır.
 
2. Monaco
 
Monaco Batı Avrupa'da yer alan egemen bir prensliktir. Yaklaşık 0.78 km karelik bir alana sahip, Avrupa'nın en küçük ikinci ülkesidir. 2016 nüfus sayımına göre bu mikro ülkenin nüfusu yaklaşık 37.308'dir.
 
1. Vatikan Şehri
 
Vatikan, hem kara hem de nüfus bakımından Avrupa ve dünyadaki en küçük ülkedir. Roma şehrinde bulunan ve yaklaşık 0.17 km karelik bir alana sahiptir. Egemen devlet, Roma Piskoposu Papa tarafından yönetilir.

Editor:  Hasan

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.