Akıllı Yatırım Nasıl Yapılır

Akıllı yatırım yapmanın sırları her bireyin kendisini tanımasından geçer. Gelişen teknolojiyle beraber hayatımızın nereden bakarsanız her alanına yenilikler geldi.

Akıllı Yatırım Nasıl Yapılır
Editör: Cemal
05 Mayıs 2020 - 21:03
Yatırım dünyası da bu gelişmelerden büyük ölçüde nasiplendi diyebiliriz. Siz de gerek arkadaş çevrenizden gerek bazı internet veya televizyon programlarından yatırım yapın tasarruflarınızı değerlendirin gibi söylemler duymuşsunuzdur.
 
Kendi yatırım profili mi nasıl tanırım?
 
Şimdi gelelim kendi profilinizi nasıl tanıyabilirsiniz akıllı yatırım nasıl yapabilirsiniz bunları anlamaya çalışalım. Şu an bu yazıyı okuyorsanız yatırım yapmaya ilk adımı atmışsınız demektir. Araştırma süreci türlü zorlukları ve yanlış bilgileri içinde barındırır. Bu sebepten zamanınızı doğru değerlendirmek adına bazı konularda filtreleme yapmanız gereklidir hatta elzemdir. Örneğin hayatı boyunca farklı zamanlarda altın almış ve satmış bir insan profilini ele alırsak, uzun vade yatırımcısı olduğunu anlarız. Risk iştahının daha yüksek olduğunu bildiğimiz insanların borsada hisse senedi alıp belki aynı gün içeresinde sattıklarına şahit olabiliriz.


 
Kendini tanı risk iştahını öğren.
 
Tam bu noktada kendinize şu soruyu sorabilirsiniz. Benim risk iştahım nedir? Evet, soruyu biraz anlaşılır kılalım. Nedir risk iştahı? Adından anlaşıldığı üzere kaybetmeyi göze aldığınız meblağdır. Seçebileceğiniz birçok farklı yatırım türü bulunmaktadır ve sanılanın aksine çoğu zaman iyi bir ekonomi bilgisi gerekmemektedir. Sürecin en büyük sırrı kendi psikolojinizi ne kadar tanıdığınızdan geçer. Ardından iyi bir strateji yönetimi gereklidir. Eğer vaktiniz varsa, her yatırım türünü en az meblağla denemeniz, sizin için gerekli yatırım türünü bulmakta belirleyici rol oynayabilir. Böylece kendinize uygun planınızı oluşturabilirsiniz.
 
Doğru yatırım planını buldum peki sonra?
 
Kendinizi tebrik edin artık plan yapıyorsunuz. Doğru yatırım yönteminizi bulduktan sonra eğitim sürecinizi internetten veya kitaplardan tamamlayabilirsiniz. Bütün bunların yanında asla aklınızdan çıkarmamanız gereken nokta kazanmak ile kaybetmek arasındaki sınırı çoğu zaman eğitim değil psikolojinizi ve stratejilerinizi ne kadar yönetebildiğiniz belirler. Risk grubu yüksek olan kaldıraçlı işlemlerde daha fazla kazanma ümidiyle çoğu insan stratejilerine uymadı ve kaybetti. Kazanmanın yanında kaybetmekte her zaman vardır. Kendinizi akıllı bir yatırımcı olarak görmek istiyorsanız yatırımın bir iş olduğunu ve en az diğer işler kadar ciddiye alınması gerektiğini bilmelisiniz. Düzen, plan, çalışmak ve yeniliklere açık olmak başarının anahtarlarıdır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.